Ranking Årets Byrå 2009

 

Årets Action Marketingbyrå

1. Bilbo & Co – 8,49

2. Retailbyrån WorkShop – 8,38

3. Spinn – 8,30

 

Årets Designbyrå

1. Amore – 8,51

2. Happy F&B – 8,23

3. Silver – 8,14

 

Årets Digitala byrå

1. Doberman – 8,83

2. Deasign – 8,61

3. Söderhavet – 8,60

4. Norweb – 8,48

5. Ottoboni – 8,40

6. Cordovan Digital – 8,26

 

Årets DM/RM-byrå

1. IK Stockholm – 8,65

2. Kaplan RM – 8,34

3. ONE Direct – 8,27

4. Smicker – 8,25

5. Gadd Direkt – 8,20

 

Årets Event Marketingbyrå

1. Imagine – 8,82

2. Baluba – 8,46

3. Bodén & Co – 8,38

4. Humblestorm – 8,34

5. PS Communication – 8,31

6. KNOCK – 8,29

 

Årets Mediebyrå

1. Tre Kronor Media – 8,61

2. MAXUS – 8,46

3. MediaCom – 8,43

4. Bizkit – 8,42

5. Carat – 8,38

5. MindShare – 8,38

 

Årets Mellanstora PR-byrå

1. JMW – 8,54

2. Effektiva Media – 8,51

3. Aspekta – 8,40

4. Narva – 8,34

5. Jung Relations – 8,23

 

Årets Stora PR-byrå

1. Westander – 8,56

2. Gullers Grupp – 8,54

3. Prime – 8,18

4. Diplomat PR – 8,12

5. Intellecta Corporate – 8,09

6. Springtime – 8,05

 

Årets Mellanstora Reklambyrå

1. Pyramid Communication – 8,70

2. GOSS Reklambyrå – 8,61

3. Dedicate – 8,59

4. Vinter – 8,58

5. Shout – 8,55

6. Start Communication – 8,41

7. Heart – 8,40

8. Granath Euro RSCG – 8,38

9. Ogilvy Stockholm – 8,36

10. Navigator – 8,33

 

Årets Stora Reklambyrå

1. Åkestam.Holst – 8,76

2. KING – 8,64

3. Forsman & Bodenfors – 8,49

4. Fältman & Malmén – 8,42

5. Jerlov Kommunikation – 8,40

5. Volt – 8,40

7. Valentin&Byhr – 8,32

8. Garbergs – 8,30

9. WatersWidgren\TBWA – 8,23

10. Hilanders – 8,08

 

Årets Varumärkesbyrå

1. LynxEye – 8,87

2. Essen – 8,69

3. Rewir – 8,65

4. RBK – 8,62

 

Årets specialutmärkelser

 

Årets Art/Creative Director:

1. Björn Kusoffsky, Stockholm Design Lab

2. Karin Jacobsson, Forsman & Bodenfors

3. Daniel Bruce, Deasign

 

Årets Copywriter:

1. Jonas Enghage, Forsman & Bodenfors

2. Hanna Björk, Åkestam.Holst

3. Anders Tempelman, Tempel

 

Årets Projektledare:

1. Jonas Cavallin, Minnesota

2. Tommy Brotte, Imagine

3. Claes Carnefeldt, Spinn

 

Årets Produktionsledare:

1. Annika Molnár, WatersWidgren\TBWA

2. Lena Ekengren, IK Stockholm

3. Anna Ohlsson, Garbergs